Naslovna VESTI PAZITE KADA ČISTITE: Koja sredstva koristiti za dezinfekciju protiv koronavirusa

PAZITE KADA ČISTITE: Koja sredstva koristiti za dezinfekciju protiv koronavirusa

0
PAZITE KADA ČISTITE petface

Čišćenje i dezinfekcija površina po kojima se hoda u obući je još jedna od preventivnih mera koje se preporučuju u sprečavanju korona virusa. Naravno, što „jače“ ili efikasnije sredstvo, to i efikasnija zaštita. Da li je baš tako? Pogotovu ukoliko u domaćinstvu imamo i nekog ljubimca kao što su pas ili mačka?

Neka od preporučenih sredstava mogu da izazovu zdravstvene probleme našim prijateljima.

PROČITAJTE I:

10 SAVETA DA ZABAVITE PSE U KARANTINU: Dok traje vanredno stanje – EVO NEKOLIKO SAVETA ZA IGRU! (VIDEO)

LJUBIMCI KOLEGE: Kako izgleda rad od kuće sa ljubimcem! (VIDEO)

NASILJE SE NE ZAUSTAVLJA: Pas je doživeo strahovit udarac koji mu je odneo “POLA LOBANJE”! (VIDEO)

Obratite pažnju na sledeće činjenice.
„Neka „normalana“ sredstva za čišćenje mogu biti sasvim dovoljna za uklanjanje bakterija pa čak i virusa Covid-19.“ – izjavila je Ketrin Roberts, urednik u Consumer Reports-u. „Međutim, mnogi komercijalni dezinfekcioni preparati mogu da sadrže „prilično ozbiljne hemijske supstance“. Mnogi sadrže i pesticide pa ih treba izbegavati u domovima u kojima žive deca sa astmom“ – dodaje ona.

Ako je tako, onda takva sredstva treba izbegavati i u domovima sa kućnim ljubimcima.

Hlorovodonična kiselina

U narodu je poznata i kao sona kiselina. Bilo da se koristi u izvornom obliku ili u pripremljenim dezificijensima predstavlja jedno od najefikasnijih sredstava za uništavanje korona virusa. Ovo tvrdi i Dr. Pol Potinger, profesor na zaraznim bolestima na medicinskom fakultetu Univerziteta u Vašingtonu. Međutim, dodaje i ovo: „Problem je što je smrdljiva, teška za upotrebu i pravi oštećenja na površinama koje se čiste.“ Prilikom upotrebe treba zaštiti ruke gumenim rukavicama i ne preporučuje se mešanje ni sa jednom drugom materijom osim vode. Za razblaživanje koncentrovane sone kiseline možete koristiti sledeći recept: 5 supenih kašika kiseline sipajte u 1 litar vode. Čak i razblažena, ova kiselina ima prilično jako korozivno dejstvo. Može oštetiti površine koje se čiste a u dodiru sa kožom i šapama pasa i mačaka može da izazove crvenilo, peckanje i bol. Ovo sredstvo se nikako ne sme popiti pa ga obavezno držati daleko od dohvata dece i ljubimaca.

 PAZITE KADA ČISTITE petface

Iako se u mnogim objavljenim savetima, pa čak i u nekim uglednim časopisima, razblaženo sirće preporučivalo kao bezopasno sredstvo za dezinfekciju pasa i mačaka, nova saznanja govore da ovakav preparat nema nikakvo dezinfekciono dejstvo protiv korona virusa.

Vodonik peroksid

Ova supstanca je mnogo poznatija pod imenom hidrogen. Naročito ga koriste žene u procesu bojenja ili izbeljivanja kose. Takođe ima i primenu u medicini kao moćan antiseptik ali ga koriste i u industriji proizvodnje raketnih goriva. Dakle, prilično je eksplozivan! U komercijalnoj prodaji se može naći u različitim procentnim rastvorima: 3, 6, 9, 12 i 30%. Kao dezinfekciono sredstvo protiv korona virusa se preporučuje najjača koncentracija. Hidrogen nije toliko agresivan kao hlorovodonična kiselina ali i on u ovako jakoj koncentraciji moće da ošteti i izbeli tkanine i neke osetljive površine. Na koži pasa i mačaka neće ostaviti neke ozbiljne posledice ali svakao se ne sme lizati ili popiti.

PAZITE KADA ČISTITE petface

Alkohol

Za čišćenje i dezinfekciju treba koristiti najmanje 70%-tni alkohol. Samo u toj ili jačoj koncentraciji alkohol je efikasan u borbi protiv korona virusa. One je gotovo potpuno bezbedan za sve površine, a zbog neprijatnog mirisa izbegavaju ga i psi i mačke. Kad govorimo o sredstvima na bazi alkohola da razjasnimo jednu zabludu. Rakija i votka nisu uopšte efikasni protiv Covid-19. Naime oba ova pića imaju manje od 60% alkohola pa su potpuno neupotrebljivi kada se radi o nekim bakterijama i ovom virusu.

PAZITE KADA ČISTITE petface

Sapun i voda

Ono što je u ovom trenutku efikasno za našu kožu biće efikasno za naše pse koji dolaze iz spoljne sredine. Naravno, koristite malo blaži rastvor sapuna kako im se ne bi isušila koža na šapama. Pored toga, uvek možete posle pranja da im osvežite jastučiće nekim od balzama koji su namenjeni za zaštitu psećih šapa.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO SA PETFACE YOUTUBE KANALA:

*Nije dozvoljeno preuzimanje celog ili delova teksta i grafičkih segemenata bez prethodne saglasnosti autora.

Prethodni tekstSLAVNE I HUMANE: Svetske zvezde koriste vreme pandemije da pomognu napuštenim životinjama! (VIDEO)
Sledeći tekstŽELITE LI DA UDOMITE KONJA?: Ovaj divan konj je spreman da nađe utočište za ceo život! (VIDEO)

POSTAVI ODGOVOR

Napišite svoj komentar
Unesite vaše ime