Doktor veterinarske medicine, Andrija Daković, iz veterinarske ambulante ,,Vet planet’’ navodi da do sada u praksi nije imao konkretno slučaj trovanja pasa dezinfekcionim sredstvima protiv virusa kojima su prskane ulice i parkovi, što ne znači da je nemoguće da tako nešto ne može da se desi.
,, Definitivno od kako je počelo sve ovo sa koronavirusom imamo veliki broj slučajeva pasa i mačaka sa nekim nespecifičnim simptomima trovanja. U ono što smo sigurni da je trovanje to su slučajevi gde su vlasnici tretirali svoje kuće sa domestosom. Dešavalo se da psi i mačke imaju ubrzano disanje, mikrokrvarenja na sluznicama, hemorgične dijareje.. Što se tiče prskanja parkova, bar po mirisu deluje da se radi o preparatima na bazi hlora. Mi nismo imali u praksi pacijente koji su došli baš sa livade sa simptomima trovanja. Ljudi iz zavoda za biocide bi rebalo da koncentraciju prilagode za bezbednu upotrebu i životinja I ljudi. Međutim, kada prskaju te javne površine dovoljno je da dvaput pređu preko istog mesta i da tu bude veća koncija rastvora na tom mestu, travi na primer. Teoretski je moguće da se pas otruje ukoliko je koncentracija hlora veća nego što bi trebalo.’’
Ljubomir Ćurčin iz veterinarske ambulante ,,Intervet’’, takođe ne isključuje mogućnost ovog načina trovanja. On naglašava da opasnost zavisi od proporcije koncentracije otrova i telesne težine jedinke. Ali i da je dobra stvar u tome što ljubimce često odbija miris sredstava za dezinfekciju.
,,Trenutno se ne javljaju u većoj meri da bi se eventualno moglo sumnjati da su u pitanju neka trovanja. Moguće je da se psi otruju na takav način, jer mogu da se razviju lokalne reakcije na šapama, ako dođu u kontakt sa sredstvima protiv virusa. Ta sredstva su jakog mirisa što je jedna od odobina koja zna da odbije ljubimce da unesu otrov u sebe. Kod pasa manje težine se lakše manifestuje trovanje, nego kod pasa veće težine. Mačke koje žive u stanovima u kojima vlasnici prečesto vrše dezinfekciju se lako mogu otrovati jer su težinski mali organizmi.’’
Po svemu sudeći, opasnost ipak postoji ,ali za sada nema dokazanih takvih slučajeva. Preporučujemo vlasnicima da se što manje zadržavaju na travnatim površinama za koje sumnjaju da su dezinfikovane.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO SA PETFACE YOUTUBE KANALA: