Dečački san Dušana Stojanovića da spašava i brine o povređenim životinjama ostvario se pre 10 godina i njegovo Udruženje “Zoo planet” danas proslavlja jubilej. Ponosan je na sve akcije spašavanja više od 4.500 životinja, od kojih je većina vraćena u prirodu, kao i na brojne volontere koji su ih zbrinuli. Naredni korak je, kaže, kupovina imanja u Kamenici na kome planiraju da naprave još bolje uslove za smeštaj domaćih i divljih životinja, pišu Južne Vesti.
Dušan je pre 30 godina poželeo da pomaže ranjenim životinjama, na fakultetu je ta ideja postala sve jasnije, da bi se pre 10 godina i ostvarila. Zajedno sa par drugova i drugarica osnovao je “Zoo planet” – Udruženje koje se bavi zaštitom divljih i strogo zaštićenih vrsta.
Prisećajući se početaka, kaže da je bilo jako teško, ali da se isplatilo, jer danas živi svoj san.
PROČITAJTE I:
NIŠ: 90 povređenih životinja svoj dom i utočište pronašlo u “Zoo kutku”!
-Kada se vratim 10 godina unazad, shvatam da je prostor u kome smo sada bio moja vizija – da formiramo jedan prostor gde ćemo moći da smeštamo povređene životinje, da ih lečimo i, nakon oporavka, vraćamo u prirodu, a pored toga, da pružimo našim sugrađanima prostor gde će moći da upoznaju određenu vrstu životinje, da nauče nešto više o njoj i imaju direktan kontakt sa njima – priča Stojanović.
Kaže da mu je posao zapravo postao način života, a koliko ga voli, svedoči time da je nedavno imao nekoliko ponuda za odlične poslove u inostranstvu, ali da je sve odbio.
-Imam svoj posao ovde i to je moj život. 10 godina sam u to uložio i tu moj posao nije završen, potreban sam ovim životinjama ovde – dodaje Dušan za Južne Vesti.
Zoo kutak u selu Kamenica je danas dom za 120 životinja, među kojima ima i domaćih i divljih. O životinjama brine dvadesetak volontera, a Stojanović ističe da je teško raditi sa divljim vrstama i da o tome posebno brinu kada podučavaju one koji će brinuti o njima.
-Divlja životinja je specifična za lečenje i morate dobro da poznajete psihologiju same životinje, jer u mnogim situacijama može da bude problem upravo taj stres, tako da je važan pristup životinji – kaže Stojanović.
Zato su prethodnih godina mnogo pažnje posvetili edukaciji – pohađaju različite seminare u Srbiji i inostranstvu, a dobili su i sertifikat Evropske asocijacije zooloških vrtova i akvarijuma za oplemenjivanje životnog prostora životinja u zatočeništvu.
Za 10 godina, koliko “Zoo Planet” postoji, imali su više od 500 volontera starosti od 3 do 84 godine, koliko ima najstariji. Zbrinuli su više od 4.500 životinja, a oko 3.500 njih vratili u prirodno stanište, dok su neke egzotičnije vrste čuvali u kutku ili ih udomili.
-Ponosan sam na sve ove ljude, na ovaj prostor. Drago mi je što kada se u Nišu pomene “Zoo planet” ljude to asocira na dobrobit životinja. Telefoni nam svakodnevno zvone za razne vrste pomoći, dosta smo poznati po evakuaciji i zbrinjavanju zmija iz kuća naših sugrađana i za to nas najviše zovu i tu smo najviše potrebni i gradu i ovom regionu. Ponosan sam i na svaku akciju u kojoj smo zbrinuli životinju, uspeli da je izlečimo i vratimo u prirodu i upravo to vraćanje u prirodu je ono što mene jača i ta moja pozitivna energija se onda širi i na sve volontere – priča Dušan.
PROČITAJTE I:
Magarac Marko: „Ljudi HVALA DO NEBA, neću biti UBIJEN!“
Oni koji bi da postanu volonteri mogu da im se jave preko društvenih mreža i potom će biti pozvani na intervju, a osim ljubavi prema životinjama Dušan napominje da moraju da budu odgovorni i pošteni.
Osim spašavanja i brige o životinjama, u Zoo kutku je aktivna i školica jahanja za decu i odrasle, ali Dušan kaže da one koji se priključe ne pripremaju za takmičenja, već samo za rekreaciju.
-Pored toga, lekari su preporučili roditeljima čija deca imaju neki problem ili poremećaj ili autizam da dođu do nas i da dovode decu ovde zbog životinja, pa smo pokrenuli i taj terapijski rad sa životinjama – ističe Stojanović, za Južne Vesti.
Cilj im je i da pored toga što će naučiti druge kako da jašu, da ukažu i na to da je jahanje jako zdravo, jer utiče i na duhovno jačanje organizma, kao i na mišićnu muskulaturu i pravilan razvoj deteta.
Stojanović napominje da je ulaz od osnivanja bio besplatan i da će tako biti sve dok postoje.
-Nama je cilj da svi imaju mogućnost da dođu, da vide životinje i nauče sve što ih zanima o dobrobiti životinja, čuvanju kućnih ljubimaca. I rad sa decom ometenom u razvoju je takođe potpuno besplatan. Naš cilj je da usrećujemo i ljude i životinje i zato smo tu i vodimo se onom rečenicom “dobro se dobrim vraća”. Za ovih 10 godina upravo vodeći se tim motoom mi rastemo, razvijamo se u veću organizaciju i mnogi nam kažu “vi ste već institucija” – napominje Stojanović.
Sledeći korak nakon proslave jubileja je kupovina imanja u Kamenici za koji su dosad plaćali kiriju, jer žele da se šire i udome još životinja, ali i da im naprave još bolji i lepši prostor.