Labudica sa porodicom – mužjakom i četiri mladunca – koja kruži Savom sa povređenim krilom, prizor je koji su tokom juna mogli da primete mnogi šetači na Savskom keju.
„Povređena ženka je na našoj evidenciji od 6. juna i nije životno ugrožena”, kažu iz JKP „Veterina Beograd” za BBC na srpskom.
Pas je bio u vodi 15 sati i na ivici SMRTI – onda su u pomoć priskočili ONI! (VIDEO)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO SA PETFACE YOUTUBE KANALA:
PRIJAVILE GA KOMŠIJE – MORA DA SE REŠI ŠTENACA! Mladić MOLI za POMOĆ!
Tik uz obalu, uz povremene izlaske na kopno i kratko plivanje, labudica uglavnom odmara van vode, dok je ostatak njene šestočlane porodice uvek u neposrednoj blizini.
„Labudovi su monogamne životinje i žive u parovima. Inače se ne razdvajaju, pa se neće razdvojiti ni u ovoj situaciji, to je za njih potpuno normalno i očekivano ponašanje”, kaže orintolog Zavoda za zaštitu prirode Ivan Medenica za BBC na srpskom.
Medenica podseća da labudovi, koji u proseku žive 20 godina, ceo život provode sa jednim partnerom. Labudovi su u Srbiji zaštićena vrsta. Toliko su vezani za svoje partnere, da ih čak i orintolozi prebrojavaju u parovima.
Prema poslednjim dostupnim podacima orintološke studije „Ptice Srbije: Procena veličine populacija i trendova ptica gnezdarica 2008-2013″ u zemlji živi između 200 i 250 gnezdećih parova labudova.
Iz JKP „Veterina Beograd” kažu da je povređena labudica prvi put primećena na Zemunskom keju.
„Dvaput je pokušano hvatanje kako bi je pregledali, ali ona je oba puta pobegla u dubinu”.
Osim toga, ističu iz „Veterine Beograd”, razdvajanje se „ne preporučuje, jer bi moglo da ugrozi mladunce, pa i čitavu porodicu”. Oni dodaju da labudica ne može da leti, ali da normalno plovi i može samostalno da se hrani.
Kažu da se njeno stanje redovno prati, a plan je da joj se ukaže pomoć kada mladunci budu malo stariji.
„Tada bismo mogli da je, bezbedno po celu porodicu, smestimo u zoološki vrt na oporavak”, kažu iz JKP „Veterina Beograd”.
Izvor: BBC News Foto: Jovana Georgijevska, JKP „VETERINA BEOGRAD”