Svetski dan slonova se širom sveta obeležava 12. avgusta. Kampanja je započeta 2012. godine i posvećena je zaštiti i očuvanju slonova. Podržana je od strane preko 65 organizacija za divlje životinje, kao i brojnih samostalnih organizacija za zaštitu životinja.
Veliku opasnost za ovu životinjsku vrstu predstavlja krivolov i trgovina slonovačom. Afrički slonovi nalaze se na spisku ranjivih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN), dok je azijski slon već u kategoriji ugroženih vrsta.
ZALEPIO RODI KLJUN IZOLIR TRAKOM: Prvo je udario auto, a potom pobegao sa lica mesta! (FOTO)
U najvećem riziku se nalaze u centralnim delovima Afrike. Nedavno je vlada u Bocvani, južnoafričkoj zemlji sa trenutno najvećim brojem slonova, ukinula zabranu lova, što ne čini situaciju lakšom.
Azijati slonove koriste za rad i zloupotrebljavaju ih u vidu turističke atrakcije. Slonovi čiji je zadatak zabavljanje turista najčešće su još kao mladunčad odvojeni od majke i maltretirani. Često umiru od dehidratacije, gladi i iscrpljenosti.
PAS RANJEN IZ LOVAČKE PUŠKE: Prolazili pored njega danima a NIKO DA MU POMOGNE! (FOTO)
Lišeni su adekvatne veterinarske nege, kao i kontakta sa drugim slonovima, što njima, kao društvenim životinjama, veoma škodi. Takođe, teret koji nose prekoračuje njihove mogućnosti te može dovesti do ozbiljnih oštećenja kičmenog stuba.
Dodatni problem za populaciju slonova predstavlja i nestanak njihovog prirodnog okruženja.
Kako još uvek ima slonova koji „rade“ u cirkusima širom sveta, osvežavajuća je novost uvođenje holograma umesto životinja u cirkus „Ronkali“ u Nemačkoj.
Širom jugoistočne Azije postoje rezervati koji vode računa o zdravlju i bezbednosti slonova, a otvoren je i Prirodni park slonova, centar za izbavljenje i rehabilitaciju, kojem se mogu pridružiti i volonteri i posetioci sa željom da pomognu.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO SA PETFACE YOUTUBE KANALA: