Izvođenje pasa u redovnu šetnju radi obavljanja fizioloških potreba je neophodno. Posle brojnih pregovaranja i rasprava i kod nas je najzad ovaj važan aspekt odgovornog držanja ljubimaca pozitivno regulisan. Ono što je važno imati na umu jeste da i za vlasnike i ljubimce tokom ovih šetnji mora da se primenjuje pravilo da nema kontakta. Veterinari smatraju da psi i mačke mogu biti prenosioci Covid 19, a da zapravo i nisu zaraženi. Naime, njihovo krzno potencijalno može biti sredstvo prenosa!
Zamislite ovu situaciju: Izvedete psa u šetnju. Priđe mu druga osoba i pomiluje ga. Potom ga i vi pomazite ili čak i poljubite kako bi ga pohvalili. Zatim vaš pas naiđe na drugog psa i oni se onjuše ili se prijateljski zagrle u igri. To znači da ste već bili u kontaktu sa najmanje 2 osobe. Da li su zaražene ili ne koronavirusom? To ne znate dok ne bude kasno.
PROČITAJTE I:
Pitanje koje muči sve vlasnike: DA LI MAČKA TREBA DA PIJE MLEKO?
DA LI SU OVO ŠTENCI ILI NE: Pronašao kutiju sa napuštenim štencima – ili zapravo ne!?
TAJNA VREMENSKE KAPSULE: Čovek otvorio 120 godina staru vremensku kapsulu i u njoj našao ovo! (VIDEO)
Iako se na internetu na stranicama brojnih Centara za kontrolu i preventivu bolesti mogu pronaći informacije da trenutno ne postoje dokazi da se virus može preneti sa pseće ili mačje dlake, treba biti oprezan. Dr. Jan Sendler, veterinar iz Toronta kaže: „Na kućne ljubimce moramo gledati kao produžetak porodice u kojoj žive i zbog toga treba da kontrolišemo njihovu interakciju sa drugim osobama. To ne znači da ih ne treba izvoditi u šetnju, već samo ne dozvoliti kontakt sa drugim ljudima i ljubimcima kako bi bili dodatno bezbedni.“ Utvrđeno je da ni ljudska dlaka kao ni pseća ne sadrže ni jedan antiseptičan sastojak koji bi ih klasifikovao kao bezbedne materije od koronavirusa. To znači da realna mogućnost prenosa ipak postoji.
Da bi vas malo utešili, takva mogućnost je teoretska ali i malo verovatna. Takvo zražavanje podrazumeva da kapljice sa virusom direktno padnu na dlaku psa, a da vi u relativno kratkom vremenskom periodu posle toga te kapljice rukama prenesete na svoju sluzokožu. Međutim, zašto rizikovati? Činjenica je da se o Covid-19 još uvek malo zna, pogotovu kada je u pitanju njegov uticaj na pse i mačke. Sporadični slučajevi kod kojih je utvrđeno prisustvo virusa u organizmu ovih ljubimaca još uvek su nedovoljni kako bi se doneli neki pouzdani zaključci. Dr. Sendler ističe da još uvek nema pouzdanih podataka o tome koliko dugo virus na dlaci pasa i mačaka ostaje aktivan. Zbog toga preporučuje da ljudi u izolaciji koji su zaraženi virusom zadržavaju i distancu prema ljubimcima kao i prema ostalim ukućanima.
Dakle, tokom šetnje pridržavajte se datih uputstava. Jedna osoba neka šeta psa i to obavezno na povodniku, nemojte se družiti sa ostalim vlasnicima i ne dozvolite kontakt psa sa drugim ljudima ili psima. Socijalno distanciranje treba da važi i za pse – za svaki slučaj!
POGLEDAJTE BONUS VIDEO SA PETFACE YOUTUBE KANALA: