Mačke su kroz istoriju zauzimale značajno mesto u kulturi mnogih naroda i bile inspiracija njihovim piscima i umetnicima. Kako je u drevnom Egiptu mačka smatrana svetom životinjom, ne čudi činjenica da su baš Egipćani tvorci prvih umetničkih dela neprocenjive vrednosti, inspirisanih i posvećenih ovoj životinjskoj vrsti.
Tako je 600 godine pre nove ere nastala statua egipatske boginje-mačke Bast koja je smatrana zaštitnicom trudnica i porodilja, novorođenčadi i dece i zaštitnicom ljudi od bolesti i životinjskih otrova. U njenu čast izgrađen je velelepni hram u oblasti Bubastis u Kairu. Svake godine, na hiljade vernika dolazilo je pred hram da slavi i prinese žrtvu ovom božanstvu u vidu bronzane statuete.
Obožavanje mačaka nije karakteristično samo za drevnu egipatsku civilizaciju. Prema legendi, prorok Muhamed je jednom prilikom odsekao svoj rukav na kome je spavala njegova omiljena mačka Muezza, kako je ne bi probudio.
Pročitajte još:
Za sve one vlasnike čije mace i NE VOLE baš nove goste u kući!
Kult obožavanja prenesen je na Antičku Grčku, te istoričar Herodot tvrdi da su Grci stajali pored vatre i čuvali plamen kako mačka ne bi potrčala u isti.
Obožavanje i poštovanje koje su mačke uživale oslikano je i u čuvenim Indijskim epovima Ramajana i Mahabharata. Iako Hindu religija uvažava život u svakom pojavnom obliku, Hindusi su bili posebno naklonjeni mačkama, te se od njih očekivalo da tokom svog života brinu bar o jednoj mački.
Pročitajte još:
DA LI STE ZNALI: Mačke menjaju boju očiju!
Čak i u modernom svetu, mačke nisu prestale da budu inspiracija, te ih danas srećemo i u savremenim vidovima umetnosti kao što su igrani i animirani filmovi, pesme, knjige, reklame, pa čak i poštanske marke.
Domaća, kućna maca je u reklamama često korišćena kao simbol udobnosti i domaće, tople kućne atmosfere. Pored toda što imaju nezamenljivu ulogu u reklamama za hranu za mace, često su se javljale i u ulozi promotera drugih proizvoda.