Plavo-žuta ara u ishrani koristi razno zrelo i zeleno voće, kao što su mango, brazilski i razni palmini orasi, zatim semenke, bobice, cveće i jestivi delovi vegetacije na stablima. Are mogu da konzumiraju i insekte i njihove larve. U prirodnim staništima, gotovo svakodnevno lete u jutarnjim i večernjim satima na glinene bedeme, kako bi se hranile na zemljištu bogatom mineralima, i pretpostavlja se da tako neutrališu otrovne sadržaje zelenog voća.
Dakle, osnovni režim ishrane za velike papagaje koji se drže u kućnim uslovima sastoji se prvenstveno iz zrnaste hrane, u koju spada suncokret, zatim oljušteni ovas, kukuruz i pirinač, a mogu im se dodavati i orasi, pšenica, lešnici, kikiriki i slično. Što se meke hrane tiče, ona predstavlja osnovni izvor belančevina, i uz zrnastu, velikim papagajima je treba dodavati.
Utvrđivanje pola kod papagaja
Zelenu hranu čini razno voće, kao sto su jabuke, kruške, jagode, borovnice i drugo, a zatim brojne vrste trava, poput maslačka, svežih grančica i pupoljaka vrbe. Vitamini su neophodni u ishrani i nalaze se u raznom povrću – kupusu, spanaću, šargarepi. Tokom zime, ukoliko nema svežeg povrća, daju se razni preparati sa vitaminima, u vodi ili hrani.
Više nego druge ptice, veliki papagaji traže kontakt sa svojim odgajivačima. Zato je potrebno da im se prilikom ishrane i nege posvećuje svakodnevna pažnja i to, po mogućstvu, uvek u isto doba. Neophodno je da se sa njima svakodnevno porazgovara, da im se promeni voda i hrana i da se očiste posude.
Posebno se mora voditi računa o roku trajanja hrane i njenom kvalitetu, što se naročito odnosi na zelenu i meku hranu.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO SA PETFACE YOUTUBE KANALA: