Kućni ljubimci koji posećuju staračke domove i domove za negu, ili tamo žive, mogu biti od velike koristi.
U anketi domova za negu u Ohaju, skoro svi objekti omogućavaju posete kućnih ljubimaca. Omogućen je pristup svim vrstama ljubimaca, iako retko koji dom ima svoja pravila za pristup životinja u njihovu ustanovu i zaštitu stanara.
-Kućni ljubimci su neverovatno važan deo života ljudi, a kada se oni presele u dom za stare, možda žele i dalje da se druže sa njima, kaže doktor Jason Stul, pomoćnik profesora veterinarske medicine na Državnom Univerzitetu Ohaju u Kolumbusu.
DA LI STE ZNALI DANAJSTARIJA MAČKA NA SVETU ŽIVI U SRBIJI? – Kika Đokić ima čak 31 godinu!
Stul kaže da posetom ljubimaca, stanari mogu da se oslobode stresa i anksioznosti. Oni tako podstiču fizičku aktivnost, pre svega šetnju, a zatim i brigu o životinjama. Svakako je važno posvetiti pažnju zdravstvenim rizicima koji dolaze sa životinjama.
Šta kaže statistika
Istraživači su utvrdili da skoro sve organizacije za zaštitu životinja odobrava domovima za negu uključivanje pasa, mačaka, ribica, gmizavaca i vodozemaca, minijaturnih konja, glodara kao i koza i svinja u rad ustanova.
Pročitajte kako je starica preživela 9 dana u divljini uz pomoć svog psa!
Od objekata koji su imali životinje u prostorijama u poslednjih godinu dana, skoro sve navedene životinje su posetile stanovnike. Oko 71 odsto prošlo je kroz program socijalizacije u koji su bile uključene životinje. Domovi koji su imali program fizičke aktivnosti uključili su životinje u njih. Takvih domova je bilo 59 posto.
Upravinici domova za negu zabeležili su fizički, socijalni i emocionalni napredak koji su pacijenti doživeli u radu sa životinjama. Primetili su da stanovnici izgledaju srećnije i mirnije sa osobljem nakon što su proveli vreme sa životinjama.
Buduće strudije takođe treba da analiziraju načine na koje određene kategorije životinja, kao što su životinje za terapije i emocionalnu podršku, najbolje mogu da pomognu negovanju stanovnika domova.