Jedna od najstarijih rasa Severne Amerike, maine coon mačka se vezuje za državu Mejn, po kojoj je i dobila ime. Tačni podaci o poreklu rase maine coon nisu poznati, ali postoji nekoliko teorija.
IME Maine coon mačka
PREZIME dugodlaka
NADIMAK Maine mačka, Maine shag
VELIČINA 4 do 10 kg
POREKLO SAD
BOJA sve boje
ŽIVOTNI VEK 15-20 godina (uz odgovarajuću negu)
NARAV razigrana, poslušna, izdržljiva
Prema najpopularnijoj teoriji, francuska kraljica Marija Antoaneta je, pre nego što je pogubljena, planirala da pobegne u Ameriku. Ona je poslala svoje najdraže stvari, među kojima je bilo i šest turskih angora mačaka, koje su se parile sa kratkodlakim lokalnim mačkama, što je rezultiralo nastankom nove rase – maine coon.
Prema drugom, malo verovatnom predanju, maine coon mačke su nastale parenjem mačaka i rakuna, zbog čega imaju fizičke karakteristike ovih životinja.
Izgled
Maine coon je jedna od najvećih rasa domaćih mačaka. Rep je bogat krznom i podseća na rep rakuna. Sve boje krzna ove mačke su dozvoljene osim čokoladne, ljubičaste ili sijamskih uzoraka. Izdužena glava sa visokim jagodičnim kostima. Uši – velike, široke u bazi i sa mnogo dlake.
Karakter i nega
Maine coon mačka se može pohvaliti dugom i gustom dlakom, kojoj je začuđujuće potrebna minimilna nega, u poređenju sa ostalim dugodlakim rasama. Krzno ove mačke je samoodržavajuće, zahvaljujući retkoj podlaci. Krzno je podložno sezonskim promenama – gušće je zimi, a tanje leti. Njeno krzno odbija vodu, pa je retko potrebno kupanje.
Maine coon mačke su poznate kao „nežni džinovi“ i poseduju nadprosečnu inteligenciju, što ih čini relativno lakim za treniranje. Veoma su lojalne porodici sa kojom žive, oprezne, nikako neprijateljski nastrojene prema strancima. Bez obzira na to, jako su nezavisne. Generalno, ove mačke ne predstavljaju rasu koja će se ugnezditi u krilu vlasnika, ali njihova nežna ličnost ih čini opuštenim u prisustvu pasa i drugih kućnih ljubimaca. Mnoge pripadnice ove rase imaju fascinaciju vodom, koja se povezuje sa njihovim precima koji su u Ameriku stigli prekookeanskim brodovima. Takođe su poznate po glasnim vokalizacijama i „razgovoru“ sa svojim vlasnicima.